لیبل حرارتی چاپی

لیبل‌های حرارتی چاپی یا لیبل های ترمال (Thermal Labels) نوعی برچسب هستند که درهنگام چاپ از پرینترهایی که از طریق انتقال حرارت کار می‌کنند یا همان پرینترهای حرارتی، استفاده می‌شود. لیبل‌های حرارتی بسته به جنس لیبل که کاغذی و نازک باشد یا فیلمی و محکم، کاربردهای متفاوتی دارند.

 لیبل حرارتی

انواع لیبل حرارتی را می‌توان به دو نوع دسته ‌بندی کرد؛ یکی بر اساس نوع چاپ لیبل حرارتی و دیگری بر اساس نوع کیفیت لیبل حرارتی

انواع لیبل بر اساس نوع کیفیت را می‌توان به سه نوع لیبل حرارتی معمولی، لیبل حرارتی ضدآب یا لیبل حرارتی واترپروف (water proof) و لیبل حرارتی ریمووبل (removable) تقسیم‌بندی کرد، اما تفاوت چاپ لیبل‌ها در نوع چاپگر حرارتی و برنامه‌های آن است.

نمونه های چاپ لیبل حرارتی

یکی از تجهیزاتی که برای چاپ لیبل‌های کاغذی، لیبل‌های فلزی، سلفون دار مات یا برق، حرارتی و … به آن نیاز داریم، ریبون است. در چاپ لیبل حرارتی بسته به نوع چاپ، گاهی به ریبون نیاز داریم و گاهی بدون داشتن ریبون چاپ انجام می‌شود.

چاپ لیبل حرارتی به دودسته زیر تقسیم‌بندی می‌شوند:

لیبل حرارتی مستقیم (Direct thermal label)

لیبل‌های حرارتی مستقیم برای چاپ نیازی به استفاده از ریبون ندارند و برای چاپ روی آن‌ها فقط لازم است تا به پوشش حساس به گرمای لیبل ها هنگامی‌که درون چاپگر حرارتی قرار دارند، از طریق المنت حرارتی گرما داده شود. این گرما باعث ایجاد واکنش شیمیایی در لیبل و تغییر رنگ قسمت‌های سفید به سیاه و حک نوشته روی لیبل می‌شود.

لیبل حرارتی pvc  و لیبل حرارتی فویل آلومینیومی برای این نوع چاپ مناسب هستند.

یک از ویزگی های بدی که این لیبل ها دارند عمر نسبتاً کوتاه آن‌ها است به صورتی که این لیبل‌ها در برابر گرما و نور خورشید حساس بوده و بعد از مدتی نوشته‌ها و طرح‌های چاپ‌شده روی آن‌ها کمرنگ شده و ناخوانا می‌شوند.

لیبل انتقال حرارتی (Thermal transfer label)

برای چاپ روی لیبل‌های حرارتی یا TT علاوه بر پرینتر حرارتی، به ریبون نیز نیاز داریم. نحوه چاپ به این صورت است که گرمای المنت حرارتی ریبون را ذوب کرده و طرح یا نوشته بر روی لیبل حرارتی چاپ می‌شوند. اگر ریبون، لیبل و برچسب لیبل به‌طور دقیق روی‌هم قرار نگرفته باشند، ممکن است بعد از چاپ، لیبل تمیز و خوبی نداشته باشیم.

بهترین نوع لیبل حرارتی

اگر قصد خرید لیبل حرارتی را دارید  نمی‌دانید لیبل DT بهتر است یا TT بهتر است فاکتورهای مختصر مانند کیفیت چاپ، دوام، تمیز بودن نوشته‌ های روی لیبل حرارتی و امکان چاپ رنگی روی لیبل را در نظر بگیرید.

لیبل های حرارتی TT کیفیت چاپ و خوانایی بالایی داشته و چاپ روی آن‌ها برای مدت بیشتری باقی‌مانده و همچنین امکان چاپ رنگی با استفاده از انواع ریبون ها را دارند اما تنظیمات ریبون برای داشتن چاپ نهایی تمیز روی لیبل حرارتییه ذره سخت بوده و احتمال خرابی ریبون ها نیز بالا است.

لیبل‌های حرارتی DT کیفیت چاپ نسبتا خوبی داشته و خوانا هستند و چاپ بر روی آن‌ها بسیار آسان‌تر از لیبل‌های انتقال حرارتی خواهد بود. این نوع لیبل حرارتی فقط قابلیت چاپ سیاه‌وسفید را داشته و در مقابل حرارت و نور تغییر رنگ می‌دهند.

لیبل های حرارتی کاربردی ترهستند  یا لیبل های کاغذی؟

لیبل حرارتی و کاغذی از نظر شکل شباهت زیادی به یکدیگر دارند و هر دو نیز جزو لیبل های با قیمت پایین محسوب می‌شوند. لیبل‌های کاغذی نیز امکان چاپ رنگی داشته و در سه نوع گلاسه، مات و نیمه براق در بازار موجود هستند.

برای تشخیص لیبل حرارتی از لیبل کاغذی می‌توانید با ناخن یا شی‌ء نوک‌تیز در قسمتی از لیبل یک خط ایجاد کنیم یا قسمتی از لیبل را به یک منبع گرمایی مانند شعله فندک یا کبریت  نزدیک کنیم؛ اگر لیبل سیاه شد، لیبل حرارتی است و در غیر اینصورت، لیبل کاغذی است.

چاپ آشنا برچسب

شرکت آشنا برچسب در سال 1377 در تهران تاسیس و در زمینه تولید و چاپ انواع اتیکتهای پشت چسبدار فعالیت خودرا آغاز نموده و اینک در این راستا اهداف تعیین شده  این مجموعه توانسته با دراختیار داشتن پرسنلی مجرد و با تجربه کاری و همجنین  مدرنترین  ماشین آلات چاپ ، دایکات ، روتاری ، و برش در زمره برترین تولید کنندگان محصولات فوق قرارگیرد.

انواع محصولات ما

  • انواع لیبل های خام
  • انواع لیبل های چاپی (فلکسو ، افست رول)

انواع لیبل خام:  1-  دستبند های شناسایی بیمار  2-  کاغذی  3-  صدفی  4- متال  5-  حرارتی  6- امنیتی  7- متالایز

8- ترانسپارنت

انواع لیبل های چاپی :  1-  کاغذی  2- صدفی  3- متالایز  4- ترانسپارنت  5-  حرارتی  6-  متال

تولید و چاپ انواع لیبل پشت چسبدار

به صورت رول و شیت

شماره تماس های ما :  55257292-021     4 55277121 -021    1-55262280-021

 برچسب حرارتی  ،  برچسب اصالت ،  لیبل شبرگی ،  لیبل دامپزشکی  ، چاپ افست رول ،  چاپ فلکسی

 

 

8 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *