لیبل اصالت

لیبل اصالت کالا چیست

هنگامی که شما از محصولاتی استفاده می کنید که رابطه مستقیم با سلامتی شما دارند مانند محصولات دارویی و بهداشتی نیاز دارید که از برچسب اصالت کالا مطمئن باشید.

لیبل اصالت کالا به شما کمک می کند که از سالم بودن این محصولات اطمینان حاصل کنید . این برچسب سفید رنگ با حاشیه زرد است که روی آن اطلاعاتی مربوط به محصول درج شده است که در ادامه توضیح داده خواهد شد .

مواردی که باید روی برچسب اصالت کالا نوشته شد شامل موارد زیر است:

تاریخ انقضا (Exp Date)

بارکد دو بعدی روی لیبل سازمان غذا و دارو

برای بالا بردن امنیت کالا یک بارکد دو بعدی نیز در برچسب اصالت کالا قرار داده می‌شود که با استفاده از این بارکد مشخصات فنی کالا، تاریخ انقضا، سری ساخت تولید کننده یا وارد کننده را می‌توان شناسایی کرد.

جنس لیبل اصالت معمولا  از نوع کاغذی و صدفی است که برای مصارف بیشتری کاربرد دارد..

لیبل اصالت برای چه کالاهایی ضروری است؟

بطور کلی هر کالایی که به طور مستقیم به سلامت فرد مربوط باشد باید دارای کد اصالت محصول باشد.

 • تمامی ملزومات و تجهیزات پزشکی تولید داخل و یا وارداتی
 • کلیه محصولات آرایشی و بهداشتی تولید داخل و یا وارداتی
 • کلیه مواد غذایی خوراکی و آشامیدنی (وارداتی)
 • دارو ها، شیر خشک و مکمل‌های غذایی تولید داخل و یا وارداتی
ابعاد برچسب اصالت

برچسب‌های اصالت  معمولا در ابعاد 20×40 و 18×40 و 10×40 میلیمتر چاپ می‌شود.

برچسب اصالت تلفیقی

برخی از توزیع کنندگان کالا بخصوص شرکت‌هایی که لوازم آرایشی و بهداشتی ارائه می‌دهند، تقاضا دارند که مشخصات فارسی محصول نیز در برچسب اصالت نوشته شود، برای همین از برچسب‌های تلفیقی استفاده می‌کنند که در ابعاد 40×40 و 40×50 و 40×60 میلی‌متر چاپ می‌شود.

نکات مهم برای برچسب های اصالت

 • برچسب کد اصالت را باید روی کوچکترین واحد کالا قرار داد، برای مثال در یک بسته 20 تایی، برچسب اصالت کالا باید روی تک تک کالاها چسبانده شود و در صورت نیاز روی بسته بزرگتر نیز مطابق با قوانین سازمان غذا و دارو برچسب اصالت الصاق شود.
 • برچسب اصالت کالا و یا لیبل اصالت باید طوری روی کالا چسبانده شود که کاملا واضح باشد و روی اطلاعات اصلی چاپ شده روی خود کالا را نیز نپوشاند.

خدمات برچسب اصالت

قیمت لیبل اصالت

قیمت برچسب اصالت به چند فاکتور مهم بستگی دارد از جمله ابعاد لیبل اصالت کالا ، ریبون چاپ و تعداد چاپ:

 • ابعاد: همانطور که گفته شد لیبل اصالت بسته به کالا و ابعاد آن در ابعاد مختلف چاپ می‌شود.
 • نوع ریبون: نوع ریبون چاپی یکی از فاکتورهای مهم در تعیین قیمت برچسب اصالت می‌باشد. قیمت لیبل اصالت چاپ شده با ریبون وکس رزین نسبت به قسمت لیبل اصالت چاپ شده با ریبون وکس بیشتر است زیرا ماندگاری و کیفیت چاپ بالا تری دارد.
 • تنوع محصول و تعداد چاپ: هزینه چاپ لیبل اصالت به تعداد و تنوع محصولات نیز بستگی دارد. برای مثال هزینه چاپ 2000 عدد برچسب اصالت برای 20 نوع محصول مختلف نسبت به قیمت چاپ 2000 عدد برچسب اصالت برای یک نوع محصول بیشتر است.

برچسب حرارتی

شبرنگ

 لیبل دامپزشکی

برچسب اصالت

چاپ افست رول

 چاپ فلکسو

برچسب اصالت کالا

یکی از این لیبل ها که به عنوان مهمترین نوع لیبل شناخته می شود، لیبل اصالت کالا می باشد. لیبل اصالت یک برچسب زرد رنگ، حاوی چند شناسه و بارکد است. از طریق شناسه و بارکدهای موجود روی برچسب اصالت می توان استاندارد بودن کالای مربوطه را بررسی کرد.

مورد دوم، لیبل سیب سلامت است. این لیبل معمولا روی محصولات خوراکی و آرایشی بهداشتی مورد تایید وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو درج می شود. این لیبل نشان می دهد که کالای خریداری شده توسط شما کاملا استاندارد است و استفاده از آن سلامتی شما را با خطر مواجه نخواهد کرد.

مورد دیگری که ممکن است حین خرید لیبل وزارت بهداشت با آن برخورد داشته باشید، نشانگر تغذیه ای سازمان غذا و دارو می باشد. این لیبل شامل نوارهای رنگی مختلفی است که نشانگر اندازه مواد تشکیل دهنده محصول می باشند. رنگ قرمز نشان دهنده زیاد بودن ماده، رنگ سبز نماد کم بودن آن و رنگ نارنجی نیز وجود میزان متوسطی از یک ماده در محصول را نشان می دهد.

برای مثال، اگر نوار قند محصول، به رنگ قرمز بود، یعنی مقدار قند موجود در ماده زیاد است. بنابراین افرادی که دچار بیماری دیابت هستند باید از مصرف آن خودداری کنند. این لیبل می تواند راهنمای مناسبی برای افراد برای مصرف محصولات غذایی باشد. در واقع با استفاده از این اطلاعات می توان ماده مورد نظر را با اطمینان خاطر مصرف کرد.

معرفی خریداران برچسب های وزارت بهداشت

خرید لیبل وزارت بهداشت، معمولا توسط طیف گسترده ای از مجموعه ها صورت می گیرد. تولید کنندگان و وارد کنندگان انواع محصولات آرایشی، بهداشتی، غذایی و دارویی باید حتما این انواع لیبل را خریداری کنند. در ادامه به معرفی مهمترین موارد استفاده از لیبل های وزارت بهداشت می پردازیم.

 • مکمل های ورزشی: یکی از محصولاتی که معمولا در مقیاس قابل توجهی به کشور وارد می شوند، مکمل های ورزشی هستند. این مکمل ها باید حتما از استانداردهای مناسب برخوردار باشند تا سلامت جسمی ورزشکار را با مشکل مواجه نکنند. لیبل وزارت بهداشت روی مکملنشان دهنده استاندارد بودن آن است. بنابراین مکمل هایی که دارای لیبل اصالت می باشند کاملا مطمئن و استاندارد هستند.
 • محصولات دارویی: محصولات دارویی نیز از دسته محصولاتی هستند که بهخرید لیبل وزارت بهداشت نیاز دارند. لیبل وزارت بهداشت روی محصولات دارویی، نشان دهنده قانونی بودن محصول و استاندارد بودن آن است.
 • محصولات غذایی: لیبل وزارت بهداشت، می تواند اطلاعات خوبی از مواد موجود در محصولات غذایی فرآوری شده به خریدار بدهد. بنابراین درج لیبل وزارت بهداشت روی محصولات غذایی داخلی و خارجی نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.
 • محصولات آرایشی و بهداشتی: خرید لیبل وزارت بهداشتبرای محصولات آرایشی و بهداشتی از اهمیت بالایی برخوردار است. از آنجایی که مواد آرایشی و بهداشتی به صورت مستقیم با پوست افراد سر و کار دارند، باید حتما دارای تاییدیه های معتبری از وزارت بهداشت باشند

مراحل و شرایط خرید لیبل وزارت بهداشت

برای خرید لیبل وزارت بهداشت باید شرایط و ضوابطی رعایت شود. در واقع بدون داشتن این شرایط، شما قابلیت خرید لیبل های وزات بهداشت را نخواهید داشت. برای این کار لازم است ابتدا وارد سامانه غذا و دارو شده و اطلاعات مورد نظر را در آن ثبت کنید. در نهایت یک کد فعال سازی دریافت خواهید کرد.

در مرحله بعد باید اطلاعات محصولی که قصد خرید لیبل وزارت بهداشت برای آن را دارید، در اختیار سازمان غذا و دارو قرار داده شود. این اطلاعات شامل سری ساخت، تاریخ تولید و انقضای محصول، شماره ترخیص کالا از گمرک، کد GTIN و پروانه بهداشتی می باشد. تمامی این اطلاعات باید به طور دقیق در فایل اکسل ذخیره شده و در اختیار نهاد مربوطه قرار گیرند.

همچنین علاوه بر موارد گفته شده، باید نام دقیق شرکت و شناسه ملی آن، نام دقیق وارد کننده و شناسه ملی آن، نام دقیق توزیع کننده و شناسه ملی آن نیز در سامانه مربوطه ثبت شود. با وجود چنین مدارکی شما می تواند نسبت به خرید لیبل وزارت بهداشت اقدام نمایید. همچنین برای راحتی کار می توانید به شرکت های معتبر چاپ لیبل مراجعه کنید.

چگونه می توان لیبل های تقلبی وزارت بهداشت را شناسایی کرد؟

متاسفانه در سالهای اخیر، بسیاری از شرکت های سودجو با تولید لیبل های تقلبی وزارت بهداشت، باعث شده اند تا خریدار حتی با مشاهده برچسب اصالت و لیبل های وزارت بهداشت، از سلامت کالا اطمینان کافی نداشته باشد.

لازم به ذکر است، شناسایی لیبل های اصلی وزارت بهداشت کار سختی نیست. شناسه ای که روی لیبل های اصلی درج می شود، در سامانه غذا و دارو موجود است. بنابراین شما با ثبت شناسه می توانید به راحتی از اصالت کالا مطمئن شوید.

2 پاسخ

تعقیب

 1. […] اموال    لیبل اصالت   برچسب امنیتی    […]

 2. […] مورد اینکه احراز هویت چیست، یک تصور اشتباه نیز وجود دارد. این یک فرآیند چند […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *